Достапни линкови

И резервниот состав активиран во Киргистан


Киргистанските власти испратиле дополнителни сили од резервниот состав за да им помогнат на безбедносните сили да стават крај на етничкиот конфликт на југот од земјата. Претходно властa им даде овластување на војскат и на полицијата да употребат сила и оружје за справување со бунтовниците. Извештаите за денеска покажуваат дека во градот Ош е мирно, но немирите продолжуваат во Џалабад.

XS
SM
MD
LG