Достапни линкови

Уапсен лидерот на косовското движење за Самоопределување


Косовската полиција го уапси лидерот на движењето за Самоопределување, Албин Курти., соопштуваат претставници на оваа движење. Со Култи се уапсени и уште ноколку други активисти . Полицијата ја потврдува информацијата. Курти бил уапсен неколку часа по прес конференцијата на која соопшти дека ќе учествува на престојните парламентарни избори. Тој е обвинет дека учествувал во толпата која во февруари 2007-та изврши криминални дејствија и учествуваше во демонстрации при кои загинаа двајца луѓе. За Курти процесот против него е политички мотивиран.
XS
SM
MD
LG