Достапни линкови

Опозицијата во Иран не се откажува од борбата против власта


Опозициското движење во Иран вети дека ќе ја продолжи својата борба против Владата и покрај тоа што се откажаа од протестите за одбележување на годишнината од спорните претседателски избори. Мир Хосеин Мусави преку соопштение денеска изјави дека ќе продолжат со мирните методи на борба против власта и ако не може да протестира тоа не значи дека ќе се откажат , туку ќе бараат други начини. Мусави и неговиот колега Мехди Курби ги откажаа за денеска најавените протести затоа што стравуваат дека може да има насилство.
XS
SM
MD
LG