Достапни линкови

Кина и Казахстан потпишале договор за гас и атомска енергија


Кина и Казахстан, се согласие заеднички да финансираат изградба на гасовод и потпишале договор за продлабочување на соработката за атомската енергија. Кинескиот претседател Ху Џинтао и казахстански лидер Нурсултан Назарбаев на средбата во Астена изјавиле дека кинеско- казахстанските односи ќе достигнат ново ниво. Благодарение на договорите меѓу двете змји, Кина ќе има поголем пристап до гас и ураниум од Казахстан, и ќе може повеќе да извезува во таа земја
XS
SM
MD
LG