Достапни линкови

Во поплави во Кина настрадале 155 луѓе


Во поплави во Кина загинале 155 луѓе, соопшуваат тамошните власти. Поплавите срушиле над 140 илјади куќи, а повеќе од 1,3 милиони луѓе се сместени во засолништа. Штетите од поплавите врз земјоделството се проценуваат на околу 2, 89 милијарди евра соопштиле од државната служба за контрола на поплавите. Водостојот на сите големи реки во земјата е зголемен. Силни врнежи има уште од април а имало и 13 силни олуји.

XS
SM
MD
LG