Достапни линкови

Нарко пресметки во Мексико, 40 загинати


Околу 40 луѓе биле убиени во Мексико во пресметки поврзани со трговија со дрога. На север на земјата, 30-тина маскирани луѓе упаднале во центар за рехабилитација од дрога и убиле 19 луѓе. Исто така, 20 луѓе биле пронајдени мртви во градот Сиудад Мадеро. Над 23.000 луѓе се убиени во насилства поврзани со дрога во Мексико од 2006-та година кога претседателот Фелипе Калдерон им прогласи војна на нарко – картелите.
XS
SM
MD
LG