Достапни линкови

Словенија се надева на решение на спорот Скопје - Атина


Словенија е и ќе остане голем и активен подржувач за интеграција на Македонија во евроатлантските структури, се вели во писмената изјава за медиумите на словенечкиот министер за надворешни работи Самуел Жбогар.
Во изјавата пренесена преку Амбасадата на Словенија во Скопје, тој наведува дека Македонија постигна голем напредок во спроведувањето на реформите, што придонесе за позитивни оценки од страна на Европската комисија, која Љубљана ја прифаќа како меродавна и основа за нејзиниот јасен став дека земјата ги исполнува условите за почеток на преговорите со ЕУ.
Жбогар, во пресрет на состанокот на министрите за надворешни работи од ЕУ во понеделник во Луксембург, искажува надеж оти Скопје и Атина што поскоро ќе најдат решение за спорот за името за деблокирање на евроинтергациите на Македонија.
XS
SM
MD
LG