Достапни линкови

Во Киргистан 26 загинати, а над 450 ранети во насилствата


Според Министерството за здравство, 26 луѓе биле убиени, а речиси 450 биле повредени во новиот бран насилство што избувна во јужен Киргистан. Преодната влада прогласи вонредна состојба во градот Ош и во три соседни региони и испрати војнци и оклопни возила за да ги спречат тепачките меѓу ривалските групи кои прераснаа и во етничките конфликти меѓу киргизите и узбеците во регионот.. Според информациите, неколку илјади млади луѓе кои кршеле излози и палеле автомобили. САД и Русија, кои имаат бази во Киргистан, повикаа на смирување на ситуацијата
XS
SM
MD
LG