Достапни линкови

Путин во Париз


Рускиот премиер Владимир Путин денеска е во Париз на разговори со францускиот претседател Никола Саркози. Тој синоќа разговараше со премирот Франсоа Фијон за развивање на соработката меѓу двете земји во областа на енергетиката и авионската индустрија. На средбите станало збор и за продажба на француски воен брод што ќе биде прва таква трговска трансакција меѓу членка на НАТО и Русија. Путин ќе ја отвори и руската изложба во Париз во рамките на манифистацијата Година на Русија во Франција.
XS
SM
MD
LG