Достапни линкови

Вонредна состојба во Киргистан


Властите на Киргистан прогласија вонредна состојба во јужниот град Ош и испратија војници и вооружени возила, по извештаите дека дошло до насилство меѓу групи на млади луѓе. Властите соопштија дека состојбата ќе трае најмалку до 20 јуни. Тие воведоа и полициски час од 20 часот до 6 часот наутро. Над 1000 луѓе земале учество во немирите, при што тие ограбувале продавници, кршеле прозорци и палеле автомобили.
XS
SM
MD
LG