Достапни линкови

Протести против шефот на иранската дипломатија во Даблин


Иранскиот министер за надворешни работи Манучер Мотаки, за време на посетата на Даблин, се соочи со неколкумина демонстранти против иранскиот режим. Двајца дисиденти извикуваа дека Мотаки е претставник на терористички и диктаторски режим, по што беа отстранети од прес конференцијата. Неколкумина демонстранти фрлаа со јајца врз автомобилот со кој Мотаки си заминуваше од Даблинскиот Институт за Меѓународни и Европски Прашања. Ирската полиција уапсила тројца демонстранти.
XS
SM
MD
LG