Достапни линкови

Министерот Коњаноски во Брисел на состанок за КФОР и ИСАФ


Министерот за одбрана на РМ Зоран Коњановски денеска и утре ќе престојува во Брисел, на состанокот на министрите за одбрана на НАТО со министрите на не- НАТО учесниците во КФОР, а утре и на состанокот на министрите за одбрана на НАТО со министрите на не- НАТО учесниците во Мисијата ИСАФ. На состанокот за КФОР, како што е најавено, министрите ќе ја разгледуваат безбедносната состојба на Косово. На состанокот за ИСАФ ќе биде потврдена посветеноста кон Авганистан како и натаму клучен приоритет на Алијансата во насока на тоа да се создадат услови земјата да ја презема одговорноста за сопствената безбедност.
XS
SM
MD
LG