Достапни линкови

Неизвесно кој ќе формира нова влада во Холандија


На парламентарните избори во Холандија, владејачката демохристијанска партија на досегашниот премиер Јан Петер Балкененде доживеала тежок пораз, додека лабуристите и либералите ја поделија победата, покажуваат првчните резултати. Ваквите резултати, меѓутоа, не прават ни малку извесно кој ќе ја формира владата и кој ќе биде новиот премиер поради пропорционалниот изборен систем и нискиот цензус, поради што владите се по правило коалициони.
XS
SM
MD
LG