Достапни линкови

ОН ги усвои санкциите кон Иран


Советот за безбедност на ОН го усвои четвртиот круг на санкции против Иран поради неговата нуклеарна програма. Оваа рунда на санкци ќе бидат најостри досега, изјави американскиот државен секретар Хилари Клинтон пред почетокот на средбата. Западните сили се сомневаат дека иранските нуклеарни активности се во насока на развој на атомско оружје. За резолуцијата гласале 12 држави, Либан бил воздржан , а Турција и Бразил гласаа против
XS
SM
MD
LG