Достапни линкови

САД се готови со идеи да помогнат за спорот со името


Соединетите Држави посакуваат се најдобро во процесот за решавање на спорот за името, со задоволство би размениле идеи и ги охрабруваат двете страни да гледаат кон вистинската придобивка, изјави американскиот заменик-државен секретар Џејмс Стајнберг.
Разбираме дека на премиерот Груевски му претстои донесување тешки одлуки. Тешко е да се обидете да најдете начин за заедничка основа, но мислам дека е важно македонското раководство да се фокусира на наградата, а тоа е солидна иднина во рамки на НАТО и ЕУ, што е примамливо, вели Стајнберг во интервјуто за Евроазиската дивизија на Гласот на Америка.
Високиот претставник на Стејт департментот истакнува дека „САД ќе направат се што е во нивна можност да го поддржат таквиот вид храбри одлуки што премиерот и претседателот Ѓорге Иванов ќе треба да ги донесат за да се појде напред“.
Стајнберг смета и дека „грчкиот премиер Јоргос Папандреу испратил позитивен сигнал со својата визија за целосна европска интеграција на Балканот до 2014-та, со што покажал дека навистина ја поддржува иднината на Македонија во ЕУ и НАТО“
XS
SM
MD
LG