Достапни линкови

Србија ќе побара екстрадиција на Калиниќ од Хрватска


Србија ке побара од Хрватска да го екстрадира Среќко Калиниќ уапсен во Загреб. Судот во Србија го осуди Калиниќ на 30 години затвор во отсуство за атентатот врз премиерот Зоран Џинџиќ во 2003. Калиник беше член на познатиот Земунски клан.
XS
SM
MD
LG