Достапни линкови

Мексиканскиот залив тешко ќе закрепне од нафтената катастрофа


Американските власти денеска соопштиле дека ќе бидат потребни години за да се опорави економијата и животната средина од најголемата катастрофа со истекот на нафта во Мексиканскиот залив. Од британcкиот нафтеn гигант Бритиш петролеум изјавиле дека досега потрошиле над 1, 25 милијарди долари за да го спречат истекувањето на нафтата. Американските власти вршат притисок Бритиш петролеум да ги обештети жителите од областите погодени од катастрофата.
XS
SM
MD
LG