Достапни линкови

ММФ му позајми 38 милиони долари на Таџикистан


Меѓународниот монетарен фонд му одобри заем од 38 милиони долари на Таџикистан. Таџикистан која е најсиромашната земја во Централа Азија тешко се соочува со последиците од светската економска криза. На лошата состојба дополнително влијаеше и тоа што земјата беше погодена од природни катастрофи, а се намалија и парите кои ги пракаат таџикистанците кои работат во странство.

XS
SM
MD
LG