Достапни линкови

Ирак протестира до Иран за нарушување на границата


Висок ирачки претставник изјавил дека владата испратила жалба до Техеран за вмешанаоста на ирански трупи во инциденти во ирачкиот северен Курдски регион. Претставници на ирачките Курди изјавиле дека ирански трупи влегле во курдскиот регион преку граничниот премин Пердануз. Според преставникот на Курдите, Иранците формираале камп и почнле да градат нов граничен премин таму.
XS
SM
MD
LG