Достапни линкови

Бајден:САД бара нов начин за решавање на ситуацијата во Газа


Американскиот вице премиер Џозеф Бајден изјави дека Соединетите држави размислуваат да изнајдат нови начини за решавање на хуманитарната, економската и безбедносната ситуцаија со изрелската блокада на Газа. Тој изјавата ја дал по средбата со египетскиот претседател Хосни Мубарак во Египет. Средбата доаѓа по инцидентот меѓу израелските сили и конвојот со хуманитарна помош за Појасот Газа. Египет е еден од медијаторите во израелско – палестинскиот конфликт и витален сојузник на Соединетите Држави во регионот.
XS
SM
MD
LG