Достапни линкови

Милошоски:до последен момент неизвестост од ЕК за датум за Македонија


Министерот за надворешни работи, Антонио Милошоски смета дека до последен момент нема да биде извесна одлуката на Европската комисија која треба да и додели датум за почеток на преговори на Македонија. Ваквото мислење тој го темели на тоа што во ЕУ постои поделеност дали и е потребо проширување на Унијата. Што се однесува пак за спорот за името со Грција кој преставува пречка за евроинтеграциите на Македонија, Милошоски изјавил дека Македонија останува конструктивна во тој процес.
XS
SM
MD
LG