Достапни линкови

Обама:односите Ерменија- Азербејџан ќе бидат приоритет за САД


Американскиот претседател Барак Обама преку писмо му ветил на Азербејџан дека спорот на оваа земја со Ерменија ќе го третира како приоритетна тема. .Азербејџан е дел од подршката на Соединетите држави во Авганистан. Азербејџан и Ерменија водат спор за областа Нагорно -Карабах , територија на Азербејџан на која живеат етнички Ерменци. Американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс вчера му го пренесе писмото од Обама на претседателот на Азербејџан Илхам Алиев.


XS
SM
MD
LG