Достапни линкови

Пресуди за вмешаните во индустриска катастрофа во Индија


Индиски суд осудил седум луѓе на по две години казна затвор за нивната вмешаност во една од најголемите несреќи во индустријата. Според информации на индиските власти, околу 15.000 луѓе починале за 3 дена откако еден индустриски комбинат испуштил отровни гасови во градот Бопал во централна Индија. Настанот се случил во 1984-та година. Ова пресуда е прва за некој кој бил вмешан во случајот. Сите седум обвинети биле поранешни вработени во фабриката
XS
SM
MD
LG