Достапни линкови

Гејтс ќе го посети Азербејџан


Американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс денеска ќе го посети Азербејџан за да го разубеди тамошното раководство кое тврди дека Вашингтон ги запоставува односите со нивната земја. Гејтс изјавил дека планира да се сретне со претседателот Илхам Алијев. Азербејџан е дел од силите за подршка на САД во Авганистан, па затоа американките власти сакаат да ги смират властите во Азербејџан и да ги уверат дека нема простор за загриженост. Гејтс ќе го пренесе ставот на САД дека Азербејџан останува нивен стратешки партнер

XS
SM
MD
LG