Достапни линкови

На 10 јуни пресуда за обвинетите за геноцид во Сребреница


Хашкиот трибунал во четврток на 11 јуни ќе им изрече пресуда на седуммина офицери на војската на Република Српска обвинети за геноцид и злосторства против човештвото над Муслиманите во Сребреница. Тие се обвинети за геноцид над 7.000 мислимани заробени во Сребреница, извршен во летото 1995-та година. На крајот на судењето во септември минатата година, обвинителот побара сите да бидат прогласени за виновни и да бидат казнети со доживотен затвор.

XS
SM
MD
LG