Достапни линкови

Узбекистанец ќе суди на отварањето на Светското првенство


Светската фудбалска федерација, ФИФА го избра Равшан Ирматов од Узбекистан за судија на првиот натпревар на Светското првенство во Јужна Африка. Ирматов работи како меѓународен судија од 2003 година. Тој ќе суди на натпреварот меѓу Јужна Африка и Мексико, кој ќе се игра во Јоханесбург. Ирматов во моментот важи за најпознат сдија од Азија и е првиот Узбекистанец кој некогаш судел на светско првенство во фудбал.
XS
SM
MD
LG