Достапни линкови

Ирскиот брод пристигна во пристаништето Ашдод во Израел


Ирскиот брод кој носеше помош за Газа, пристигнал во израелското пристаниште Ашдод, по што изрелските сили ја презеле контролата над бродот. Бродот „Рејчел Кори“ во пристаништето допловил во придружба на 2 помали израелски бродови. Неколку саати претходно израелските сили ја презедоа контролата на бродот , без никакво насилство. Неколку илјади луѓе денеска низ цела Европа протестираа против Израел поради нападот на хуманитарниот конвој, кој се случи во понеделникот и при кој беа убиени 9 луѓе. Луѓето кои протестираа бараат меѓународни санкции против Израел и прекин на блокадите на Газа
XS
SM
MD
LG