Достапни линкови

Обама номинирал нов шеф на националната разузнавачка служба


Американскиот претседател Барак Обама го номинирал Џејмс Клепер за директор на американската национална разузнавачка служба. Клепер доаѓа на местото на Денис Блер. Блер се повлече од функцијата поради загриженоста за американската внатрешната безбедност по неуспешниот обид за поставување автомобил-бомба на Тајмс Сквер во Њујорк. Позицијата шеф на националната разузнавачка служба е формирана во 2004-та и раководи со 16-те американски разузнавачки агенции.

XS
SM
MD
LG