Достапни линкови

Германија и Русија предлагаат нов Комитет за безбедност


Германија и Русија предлагаат да се формира нов Комитет за безбедност кој ќе создаде правила за заедничко менаџирање на Русија и ЕУ со цивилни и воени кризи. Германската канцеларка Ангела Меркел и рускиот претседател Дмитри Медведев изјавиле денеска дека првиот случај кој може да се реши преку тој Комитет е конфликтот Трансдњестер кој е проблематичен за Русија, Украина и Молдавија речиси 2 децении.
XS
SM
MD
LG