Достапни линкови

Фицо: Унгарија е екстремистичка


Словачки премиер Роберт Фицо денеска оцени дека Унгарија била екстремистички земја. Тој во интервју за францускиот весник Фигаро ја осуди одлуката на унгарскиот парламент да им овозможи на 3 ипол милиони унгарци кои живеат во соседните земји, најмногу во Словачка и Романија, да имаат унгарско државјанство. Во меѓувреме, словачките пратениците донесоа одлука да им биде одземено словачкото државјанство на оние што ќе го прифатат унгарското.
XS
SM
MD
LG