Достапни линкови

САД распоредиле анти-терористички сили во 75 држави


Американскиот весник Вашингтон Пост пишува дека американската администрација занчително го зголемила распоредувањето на специјални сили низ светот против Ал Каеда и другите милитантни групи. Според весникот, вакви воени сили биле распоредени во 75 држави, во споредба со минатата година кога ги имало во 60-тина. Американскиот претседател Барак Обама побара од Конгресот, во 2011-та да биде зголемен буџетот за специјални операции за 5,7 насто.
XS
SM
MD
LG