Достапни линкови

Про-демократски собир во Хонг Конг


Околу 50 илјади луѓе се очекуваат денеска на собирот во Хонг Конг по повод 21-вата годишнина од крвавото задушување на анти-валдините демонстрации на Тијананмен во Пекинг. Предвидено е палење свеќи во Викторија паркот во Хонг Конг, единственото место на кинеска територија каде што имаше јавна комеморација за жртвите на протестите во 1989-та година. Лани на собирот по истиот повод се собраа над 150 илјади луѓе.
XS
SM
MD
LG