Достапни линкови

БиХ ќе го признае Косово ?


Косовскиот министер за надворешни работи Скендер Хусеини изјавил дека Босна и Херцеговина наскоро ќе го признае Косово. Хусеини во интервју за сараевскиот весник „Дневни аваз“ истакнал дека не гледа причина БиХ да не ја признае независноста на Косово. Косовскиот министер рекол дека делегацијата од Косово на средбата ЕУ-Западен Балкан во Сараево била третирана како и делегациите од другите држави.
XS
SM
MD
LG