Достапни линкови

Судир помеѓу демонстранти и полиција во Романија


Демонстранти и полиција се судриле денеска во градот Брашов во Романија. Демонстрациите се против владините одлуки за намалување на приходите за грѓаните. Незадоволните граѓани се обиделе да влезат во зградата на локалната самоуправа, со себе носеле свеќи и палеле слики на претседателот Трајан Басеску. Националната федерација на синдикати на администрацијата на Романија, вчера ги прекина штрајковите поради притисок од полицијата и од страв дека ќе останат без работното место.

XS
SM
MD
LG