Достапни линкови

Во Кабул дијалог за евентуален мир со талибанците


Околу 1600 авганистански племенски старешини, денеска во Кабул ги продолжуваат разговорите за политички договор за решавање на конфликтот со талибанците и со другите милитанти. На првиот ден од состанокот, вчера, тројца талибанци, преправени во жени, носејќи ја минале безбедносната контрола и стрелале недалеку од местото на состанокот. Двајца талибанци беа убиени, а третиот е уапсен. Ниту еден од учесниците на состанокот не бил повреден.
XS
SM
MD
LG