Достапни линкови

Лидерот на ирачкиот Курдски регион на разговори во Турција


Турското министерство за надворешни работи соопшти дека Претседателот на курдската регионална влада во Ирак Масуд Барзани е во Анкара на раговари со шефот на дипломатијата Ахмет Давутоглу. Според најавите, во фокусот е борбата против милитантите на турската курдска сепаратистичка група ПКК, која оперира од бази во северен Ирак. На разговорите ке станело збор и за соработката меѓу Турција и Курдскиот регион во Ирак.
XS
SM
MD
LG