Достапни линкови

Милошоски:Македонија подготвена за преговори за членство во ЕУ


Македонија пред земјите членки на ЕУ покажа дека е земја која е подготвена да ги продолжи реформите и дека е спремна да ги почне преговорите за члeнство во Унијата, изјави министерот за надворешни работи Антонио Милошоски по завршувањето на состанокот „ЕУ-Западен Балкан“ во Сараево. Според Милошоски наредните две-три недели ќе бидат периодот во кој ЕУ имајќи ги сите податоци и согледувањата за капацитетoт на Македонија од една страна и однесувањето на официјална Атина од друга страна ќе треба да ја направат проценката и да донесат соодветна оценка На конференцијата еврокомесарот за проширување Штефан Филе рече дека состанокот е потврда дека Унијата не е заморена од проширување.
XS
SM
MD
LG