Достапни линкови

Иранската централна банка продава евра за долари и злато


Централната банка во Техеран продава 45 милијарди евра од своите резерви , за да инвестира во американски долари и во злато, пренесува иранската телевизија во државна сопстевност, Прес ТВ. Но на официјалната интернет страна на банката нема такво соопштение а од банката одбиваат да коментираат за веста. Минатиот месец , гувернерот на централната банка, Мохамед Бахмани најави дека тие ќе се тргнат од еврото, затоа што вредноста на еврото опадна во однос на доларот.
XS
SM
MD
LG