Достапни линкови

Израел го почна протерувањето на странските активисти


Израел денеска го започна протерувањето на 250 странски активисти приведни во операцијата на израелските командоси на флотилата со хумантарна помош за Појасот Газа. Околу 120 лица претежно од Алжир и од Индонезија пристигнале во Јордан, додека преостанатите главно турски државјани чекаат на специјални летови до Анкара. Истовремено Израел започна да ги евакуира членовите на семејствата на вработените во амасадата во Анкара. Во израелската акција во понеделникот загинаа десет лица.
XS
SM
MD
LG