Достапни линкови

ЕУ, Западен Балкан во Сараево


Шефовите на дипломатиите на земјите од Западен Балкан, високи претставници на Европската Унија, како и на Соединетите држави, Русија и Турција се состанаа денеска во Сараево за уште еднаш да ја потврдат посветеноста кон европската перспектива на регионот. За високиот претставник за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон интегрирањето на Западен Балкан во европското семејство на народите останува еден од последните предизвици во изградбата на демократска и обединета Европа.
XS
SM
MD
LG