Достапни линкови

Изреал ќе ги ослободи и депортира активистите


Израел соопшти дека ќе ги пушти на слобода и ќе ги депортира сите странски државјани, кои беа заробени при нападот на конвојот бродови, кои носеа хуманитарна помош за појасот Газа. Околу 50 турски активисти веќе се пуштени од затвор, а во извештајот на прмиерот Бенџамин Нетанјаху се вели дека акцијата започнала вчера и за 48 часа ќе бидат депортирани сите активисти. Израелските власти потврдија дека најмалку 4 од 9 загинати лица се од турска националност.
XS
SM
MD
LG