Достапни линкови

Тачи - Владата не е за НАТО и ЕУ


Претседателот на ДПА, Мендух Тачи, на денешната прес- конференција во Тетово по повод двегодишнината од владината коалиција меѓу ВМРО-ДПМНЕ И ДУИ, истакна дека власта во изминативе години глумела дека сака да ја однесе државата во НАТО и ЕУ. Тоа, рече Тачи, e потvрдено од последните изјави на премиерот Никола Груевски. Мислам дека последиците ќе бидат катастрофални ако меѓународната заедница брзо не интервенира, рече Тачи. Според него, „Охридскиот договор е претворен во лакрдија, а интеграциите во НАТО и ЕУ се попречени“. Додека не се реши спорот со Грција Македонија не може да се надева на членство во евроатлантските структури, оцени Тачи
XS
SM
MD
LG