Достапни линкови

ЕУ загрижена за човековите права во Русија


Претседателот на Европската Унија Херман Ван Ромпеј изјави дека на денешниот самит со рускиот претседател Дмитриј Медведев, Унијата изразила сериозна загриженост за третманот на активистите за човекови права и новинарите во Русија. По состанокот во Ростов на Дон, Ромпуј изјави и дека на Медведев му била искажана европската загриженост за состојбата во чеченија и во други региони на Северен Кавказ. Медведев пак изјави дека бил изготвен нацрт договор за укинување на визите меѓу Европската Унија и Русија, изразувајки надеж дека наскоро ќе биде потпишан.

XS
SM
MD
LG