Достапни линкови

Самит Русија - ЕУ


Во Ростов на Дон денеска продолжува самитот Русија – Европска Унија. Лидерите на Унијата настојуваат да добија гаранции од Русија во врска со стабилноста на еврото, бидејки речиси половина од руските девизни резерви се во евра. Русија пак бара повеќе инвестиции и мдерна технологија како дел од плановите на претседателот Дмитриј Медведев за модернизација на земјата. Пред почетокот на самитот, додека Медведев беше на вечера со првите луѓе на Унијата, полицијата со употреба на сила ги растера анти-владините демонстранти во Москва и во Санкт Петерсбург, па се оечкува една од темите на самитот да биде и почитувањето на човековите права.
XS
SM
MD
LG