Достапни линкови

Обама од Нетанјаху бара факти за инцидентот


Американскиот претседател Барак Обама во телефонскиот разговор со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изразил длабоко жалење поради губењето на човечки животи во израелските напади врз хуманитарниот конвој за Газа и апелирал до него да ги собере сите факти за инцидентот што е можно побргу, соопшти Белата куќа. Обама изјавил дека ја разбира одлуката на Нетанјаху за одложување на нивната средба во Вашингтон и за враќање дома од посетата на Канада.
XS
SM
MD
LG