Достапни линкови

Во нападнатиот конвој кај Газа имало Македонци, потврдија нивни роднини


Јасмин Реџепи (28) и Сами Емини (57) од Скопје и Сеад Хасипи (50) од Куманово, се тројцата македонски државјани кои биле на еден од бродовите од хуманитарниот конвој што изутрината беше нападнат од израелските специјалци во меѓународни води во близина на појасот Газа, при што загинаа повеќе од 10 лица. Нивни роднини потврдија дека тие биле меѓу 600 патници на бродовите, но немаат информација за нивната судбина. Последен пат се чуле со нив околу полноќ пред да бидат пресретнати од изралеските специјалци. Тројцата македонски државјани заминале за Турција, а оттаму за Газа, преку турската хуманитарна организација ИХХ.
XS
SM
MD
LG