Достапни линкови

Турција бара итно заседавање на Советот за безбедност при ОН


Турција побара итен состанок на Советот за безбедност при Обединетите нации, откако повеќе од десетмина про-палестински активисти беа убиени од изралекси командоси, при обид за достава на хуманитарна помош во Појасот Газа. На флотилата бродови кој беше споречен да влезе во појасот имало 400 турци од вкупно 600 патници. Турција исто така ја откажа заедничката воена вежаба со изралексите вооружени сили и го повлече својот амбасадор од Израел. Според се` уште непотврдени информации, тројца македонски државјани биле меѓу хуманитарците во конвојот. Инаку, Израел и Египет воспоставија блокада на Газа откако власта ја превзеде Хамас во Јуни 2007. Според Израел, таа мерка беше неопходна поради тоа што Хамас стрела со ракети врз Израелска територија.
XS
SM
MD
LG