Достапни линкови

Ирегуларности на локалните избори во Грузија ?


Изборите во Грузија во неделата беа со „недостатоци“, соопштија од минисјата на ОБСЕ, задолжена за надгледување на изборниот процес. Паријата на претседателот Микаил Сакашвили најверојатно ќе добие мкнозинство од гласовите на локалнитѕе избори. Во Тбилиси, сојузнокот на Сакашвили Гиги Угулава освои 54 проценти од гласовите и води со 20 проценти поени пред противкандидатите. Од ОБСЕ соопштија дека изборниот процес бил транспарентен, но се забележува дека имало „недостатоци кои треба да се ревидираат“.
XS
SM
MD
LG