Достапни линкови

Виктор Орбан избран за премиер на Унгарија


Унгарскиот Парламент денеска го изгласа конзервативецот Виктор Орбан за премиер. Тој доби 261 глас од пратениците на неговата паертија ФИДЕЗС, додека 107 членови на опозицијата гласаа против. Немаше воздржани. Четириесет и седум годишниот Орбан бепе премиер на Унгарија од 1998 до 2002 година.
XS
SM
MD
LG