Достапни линкови

Тројца загинати во пожар на нафтен извор во Иран


Тројца загинале а дванаесетмина се повредени во пожар на нафтено поле во западниот дел на Иран во близина на ирачката граница, јави иранското државно радио. Медиумот соопшти дека пожарот настанал на нафтен извор во Нафт Сахар поради дупната плинска цевка. Иран е еден од најголемите извозници на нафта, со производство на околу 4 милиони барели од суровината дневно.
XS
SM
MD
LG